KİLOMETRE TAŞLARI2013

 • GÜRİŞ, Göksu nehrinin yan kolu Kurtsuyu deresi üzerinde bulunan SARIKAVAK HES'i satın alarak toplam kurulu gücünü 262 MW’a yükselmiştir. 8.89 MW gücündeki SARIKAVAK HES yılda 42.000.000 kWh elektrik üretimi yapmaktadır. 
 • GÜRİŞ, GİMAK ENERJİ ÜRETİM LTD. ŞİRKETİ'nin %100 hissesini satın aldı. GÜRİŞ bu satın alma ile Kızılırmak nehri üzerindeki 8.6 MW'lık ÇEŞMEBAŞI HİDROELEKTRİK SANTRALİ'nin sahibi oldu. ÇEŞMEBAŞI HES, GÜRİŞ'in ilk hidroelektrik santrali olup yılda ortalama 56.160.000 kwsaat elektrik üretmektedir.   
 • GÜRİŞ İNŞAAT VE MÜHENDİSLİK A.Ş., İspanyol IBERDROLA RENOVABLES ENERGIA S.A.U'NUN, Türkiye'deki iştiraki IBERDROLA YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ TİC. VE SAN. LTD. ŞİRKETİNİN, %100 hissesini satın aldı. Şirket ünvanı DERNE TEMİZ ENERJİ ÜRETİM A.Ş. olarak değiştirildi. 
  Bu satın alma ile GÜRİŞ;
  Edirne bölgesindeki 48 MW’lık KANİJE RES,
  Kırklareli bölgesindeki 15 MW’lık ZELİHA RES ve
  Muğla bölgesindeki 70 MW’lık FATMA RES’in lisanslarının yeni sahibi oldu.     
 • Aydın ili, Germencik ve İncirliova ilçelerinde kurulması planlanan, 13.12.2012 tarih EÜ/4165-16/2491 no.lu elektrik üretim lisansı   sahibi, jeotermal enerjiye dayalı 162.5 MW kapasiteli EFE JEOTERMAL ELEKTRİK SANTRALLERİ yatırımcısı BURÇ JEOTERMAL YATIRIM ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.'ne ait olan paylar, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun onayına istinaden, GÜRİŞ GRUP ŞİRKETLERİ olan MOGAN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG A.Ş., GÜRİŞ HOLDİNG A.Ş., GÜRİŞ İNŞAAT VE MÜHENDİSLİK A.Ş. ve GÜRENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. tarafından satın alınmıştır.